6. veljače 2021.

Pedagoška dokumentacija procesa učenja

Pedagoška dokumentacija procesa učenja

Odgojiteljice Tamara Broz, Ivona Jovanović i Lucija Tomić ove pedagoške godine pohađaju edukaciju “Pedagoška dokumentacija procesa učenja kao alat razvoja kurikuluma”. Troškovi edukacije se u potpunosti financiraju iz Europskog socijalnog fonda, kroz projekt “Radost za radost”.

Edukaciju provodi Ennea d.o.o. čiji tim čine sveučilišni profesori i profesorice i predškolski praktičari i praktičarke. Svrha Ennea edukacija je zajedničko učenje znanstvenika i praktičara koji su povezani idejom ostvarivanja suvremenih pristupa i inovativne prakse u ustanovama ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te na njima sudjeluju odgajatelji i stručni suradnici dječjih vrtića iz cijele Hrvatske. Susreti se održavaju preko Zoom platforme, jednom mjesečno u trajanju od 10 modula. Prema Nacionalnom kurikulumu za rani i predškolski odgoj i obrazovanje (2014.) dokumentiranje podrazumijeva sustavno prikupljanje dokumentacije koja omogućuje promatranje i bolje razumijevanje akcije djeteta, a time i osiguranje kvalitetnije potpore njegovu razvoju. Iz ove definicije proizlazi i sam cilj edukacije.

Teme susreta su:

  1. Osnovni oblici i namjene pedagoške dokumentacije
  2. Pedagoška dokumentacija u funkciji “profesionalnog buđenja” i razvoja refleksivnog profesionalizma
  3. Dekonstrukcija zastarjelih načina promatranja djece
  4. Pedagoška dokumentacija i razvoj participativne prakse
  5. Pedagoška dokumentacija i etnografska istraživanja
  6. Pedagoška dokumentacija u funkciji konstrukcije kurikuluma
  7. Pedagoška dokumentacija u analizi o.-o. intervencija odgajatelja
  8. Višeslojnost pedagoške dokumentacije i njezin semiotički potencija
  9. Pedagoška dokumentacija u NKRPOO Republike Hrvatske
  10. Pedagoška dokumentacija u razvoju kurikuluma

U našem vrtiću već niz godina radimo na razvoju refleksivne prakse čiji je temelj kvalitetno dokumentiranje odgojno-obrazovnog procesa. Jedan od primjera dokumentiranja su razvojne mape koje služe odgajateljima za promatranje djetetovog rasta i razvoja i planiranje rada a roditeljima omogućuju uvid u djetetov boravak u vrtiću. Ostali oblici dokumentiranja su: fotografije, video zapisi, pisane bilješke, plakati, mape projekata i sl. Osnovni preduvjet razvoja suvremenog kurikuluma skupina i vrtića je osnaživanje pedagoških djelatnika kroz cjeloživotno učenje.

Ova edukacija omogućila je odgojiteljima razmjenu iskustava te razvoj novih profesionalnih kompetencija koje primjenjuju u svome radu. Stečena znanja o značaju dokumentiranja prenose kolegicama na refleksivnim susretima i ostalim oblicima stručnog usavršavanja unutar vrtića.

Zadnje objave