9. travnja 2024.

Naše Erasmus+ iskustvo: Firenca

Naše Erasmus+ iskustvo: Firenca

Putovati i pritom naučiti nešto novo prilika je koja se ne propušta. Takvu priliku dobile su djelatnice našeg vrtića, odgojiteljice: Vlatka Pobor i Matilda Car i pedagoginja Admira Iljazi sudjelovanjem u Erasmus+ projektu. Osim upoznavanja prekrasne Firence i sudjelovanja na odabranim tečajevima, usavršile su engleski jezik i svoje komunikacijske vještine te se upoznale i povezale s ljudima iz raznih dijelova Europe. Na Erasmus putovanju provele su tjedan dana, od 11. do 18. veljače. Svi odabrani tečajevi trajali su šest dana.

Odgojiteljica Vlatka pohađala je tečaj “The Child First: Montessori, Reggio Emilia System and Contemporary Approaches to pre-School Education (Dijete u središtu: Montessori, Reggio Emilia i suvremeni pristupi predškolskom obrazovanju)”. Tečaj je vodila profesorica Cristina Salvatori. Na tečaju su polaznici imali priliku upoznati različite pristupe u odgoju i obrazovanju, a poseban naglasak bio je na Montessori i Reggio pedagogiji. Upoznali su se s Montessori vježbama i Reggio koncepcijom rada i kreiranju prostora po spomenutim koncepcijama. Tijekom edukacije polaznici su razmijenili iskustva te usporedili metode rada u vlastitim ustanovama.

Tečaj “A European School for All Children (Europska škola za svu djecu)” pohađala je odgojiteljica Matilda. Tečaj je vodila profesorica talijanskog jezika u multikulturalnoj nastavi Layla Dari. Tečaju su prisustvovale 4 kolegice iz Rumunjske, 1 iz Poljske i kolega iz Portugala. Tijekom edukacije provlačio se moto europske unije “Ujedinjeni u raznolikosti”. Kroz edukaciju govorilo se o izazovima s kojima se sudionici suočavaju u radu, a odnose se na različitosti i stvaranje inkluzivnog okruženja. U sklopu tečaja sudionici su posjetili i Povijesni arhiv Europske unije koji je ujedno i istraživački centar posvećen očuvanju arhivske građe.

Pedagoginja Admira sudjelovala je na tečaju “Facing Diversity: Intercultural Classroom Management (Suočavanje s različitošću: Vođenje interkulturalnog razreda)”. Tečaj je vodila profesorica Roberta Begliomini. Tečaj su pohađale i 2 kolegice iz Španjolske te 1 iz Poljske. Na tečaju se govorilo o različitostima u našem profesionalnom okruženju: od jezičnih barijera (djeca i roditelji stranci), kulturoloških i religijskih razlika do razvojnih teškoća i posebnih potreba. Naglasak je bio na alatima za stvaranje inkluzivnog okruženja u ustanovama, stvaranju odnosa s obiteljima djece i korištenju ICT alata u stvaranju kurikuluma.

Subota je bila rezervirana za kulturalne aktivnosti- posjet regiji Chianti u Toskani.
Sva 3 tečaja pokazala su se iznimno korisnima i zabavnima. Najveća dobit svakako je razmjena iskustava i metoda rada sa kolegama iz raznih europskih država i povezivanje i osjećaj jedinstva.

Osim edukacija, naše kolegice vrijeme su provodile i u razgledavanju grada Firence. Posjetile su galeriju Ufizzi u kojoj se nalaze djela Leonarda da Vincija, Botticellija, Rembrandta, Caravaggia, Tiziana, Palače Medici i Pitti i Boboli Garden , Firentinsku katedralu (Duomo di Firenze) i Baziliku Svetog križa (Basilica di Santa Croce), most Ponte Vecchio te Michelangelov trg.
Erasmus + putovanje svakako je iskustvo koje treba isprobati.

Zadnje objave