Cjeloživotnim obrazovanjem do profesionalnog identiteta
Cjeloživotnim obrazovanjem do profesionalnog identiteta
U Sisku je 9. i 10. svibnja održan međunarodno-znanstveno stručni simpozij na temu "Cjeloživotnim obrazovanjem do profesionalnog identiteta" u organizaciji Dječjeg vrtića Sisak Stari i Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Ravnateljica Martina Magaš i pedagognja Admira Iljazi prikazale su razvoj identiteta Dječjeg vrtića "Radost" Crikvenica. Istakle su značaj sudjelovanja vrtića u procesu samovrednovanja (2011./12)., rada tima za kvalitetu i strategija kojima je planirano postupno obogaćivanje vrtića novim programima i osnaživanje postojećih.
Stručno usavršavanje bitan je čimbenik razvoja ustanove te se stoga njemu pridaje poseban značaj. Svake godine planiraju se obavezne teme stručnog usavršavanja za sve djelatnike. Omogućeno je i pohađanje edukacija temeljem osobnih interesa pojedinih odgajatelja koji stečeno znanje prenose kolegicama i unose promjene u rad. U suradnji s vrtićima iz Triblja i Novog Vinodolskog razvijen je specifičan model stručnog usavršavanja putem kojih tri vrtića zajednički planiraju dio stručnih usvršavanja te dijele svoje profesionalne i financijeke resurse.
Zahvaljujući konstantnom ulaganju u cjeloživotno obrazovanje rad vrtića obogaćen je programima: znakovanje beba, floortime pristup u radu s djecom s teškoćama, Brain Gym, senzorna integracija. Pokrenut je kraći program za potencijalno darovitu djecu te program Montessori u jednoj skupini u Jadranovu. Vrtić već niz godina razvija refleksivnu praksu, odnosno potiče timski rad pedagoških djelatnika i zajedničko planiranje odgojno-obrazovnog procesa korištenjem dokumentacije (snimke,fotografije, izjeve djece i sl.) u cilju razvoja profesionalnog i osobnog znanja te kvalitete rada.
Kroz projekt "Radost za radost" koji se financira iz Europskih fondova dobivena su značajna sredstva upravo za profesionalni razvoj djelatnika. Planirano je uvođenje Montessori programa u sve skupine u Jadranovu, obogaćivanje redovitih programa ranim učenjem engleskog jezika, senzornom integracijom, terapijom igrom. Svi odgajatelji imaju mogućnost uključivanja u radionice kreativnog treninga, keramičke i grafičke radionice. Kroz stručne ekskurzije omogućena je razmjena iskustava i znanja te uže povezivanje sa partnerskim vrtićima.
Stručno usavršavanje na području suradnje i partnetnerstva s roditeljima te provedba radionica Rastimo zajedno pridonjela je razvoju prepoznatljivosti vrtića kao mjesta podrške roditeljstvu. Odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja Dječji vrtić "Radost" je u rujnu 2018. godine imenovan Stručno-razvojnim centrom za podršku roditeljstvu i program "Rastimo zajedno", prvim vrtićem – centrom izvrsnosti na području Primorsko-goranske županije.